Mekke FM I Cansuyu FM I Ezgi I İlahi I Dini I İslami I Radyo I Dua  Rasulullah Efendimizin (a.s) Yaptığı ve Tevsiya Ettiği Duaları Arapça ve Türkçe

 Rasulullah Efendimizin (a.s) Yaptığı ve Tevsiya Ettiği Duaları Arapça ve Türkçe

 Rasulullah Efendimizin (a.s) Yaptığı ve Tevsiya Ettiği Duaları Arapça ve Türkçe
 • Hz. Huzeyfe İbnu’l-Yemân (r.a.) anlatıyor:
  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yatağına girince şu duayı okurdu:
بِاسْمِكَ اللَّهُمَّ أَحْيَا وَأَمُوتُ 
 • Allahım! Senin adınla hayat bulur, senin adınla ölürüm.”   Buhârî, Deavât 6, 7, 13, 15, Tevhid 13; Müslim, Zikir, 59
 • Huzeyfe İbnu’l-Yemân (r.a.) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sabah uyandığında şu duayı okurdu:
اَلْحَمْدُ ِللَّهِ الَّذِى أَحْيَانَا بَعْدَ مَا أَمَاتَنَا وَإِلَيْهِ النُّشُورُ 
 • “Bizi öldürdükten sonra tekrar hayat veren Allah’a hamdolsun! Zaten dönüşümüz de O’nadır .” Buhârî, Deavât 7, 15, Tevhid 13; Müslim, Zikir, 59
 • Cüveyriye (r. anha) anlatıyor: Peygamberimiz (sav) bir gün sabah namazını kılmak üzere erkenden yanımdan çıktı. Kuşluk vaktinden sonra geri döndü. Cüveyriye hâlâ oturuyordu. Allah Rasûlü (sa): ‘Hâlâ yanından ayrılırken seni bıraktığım durumda mısın?’ diye sordu. Cüveyriye: Evet deyince, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurdu: ‘Andolsun senden (ayrıldıktan) sonra dört kelimeyi üç defa tekrarladım. Eğer bunlar sabahtan beri senin söylediklerinle tartılacak olursa hiç şüphesiz benim söylediklerim seninkilerden ağır basacaktır. (Söylediklerim şunlardır):
سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ عَدَدَ خَلْقِهِ ورِضَا نَفْسِهِ وَزِنَةَ عَرْشِهِ وَمِدَادَ كَلِمَاتِهِ 
 • “Yarattıklarının sayısınca, zatını hoşnut edecek kadar, arşının ağırlığınca ve kelimeleri sayısınca yüce Allah’ı hamd ile tesbih ederim.” Buhârî, Deavât 7, 15, Tevhid 13; Müslim, Zikir, 59.
 • Enes B. Mâlik (ra) diyor ki; Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdular: “Kim evinden çıkarken;
بِسْمِ اللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ، ﻵ حَوْلَ وَﻵ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ 
 • “Allahın adıyla çıkıyor, Allah’a güveniyorum. O’ndan başka gerçek güç ve kuvvet sahibi yoktur.” diye dua ederse kendisine; ‘Doğruya iletildin, ihtiyaçların karşılandı, düşmanlarından korundun’ şeklinde cevap verilir. Şeytan da ondan uzaklaşır.” Buhari, Teheccüd, 21, Deavât, 51; Müslim, Mesâcid, 139.
حَسْبِيَ اللَّهُ ﻵ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ العَرْشِ العَظِيمِ
 • “Kim bunu sabahladığı ve akşamladığı zaman yedi kere söylerse, onu üzen dünya ve ahiret işlerine Allah kâfidir.” Tirmizi, Dua, 29; Kıyâme, 8; Tefsiru sure 39/7.
 • Ebu Ümame (r.a.) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: Sizden biri, helaya girince sakın şu duayı okumaktan aciz olmasın:
اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الرِّجْسِ النَّجَسِ الْخَبِيثِ الْمُخْبِثِ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ 
 • “Allahım, ben, pis, necis, habis ve muhbis olan şeytân-ı racîmden sana sığınırım.” Buhârî, Deavât 7, 15, Tevhid 13; Müslim, Zikir, 59.
 • Enes İbnu Malik anlatıyor: Resulullah (a.s.) heladan çıkınca
غُفْرَانَكَ، اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذِى اَذْهَبَ عَنِّي اْلاَذَى وعَافَانِي
 • “Benden ezayı giderip afiyet veren Allah’a hamdolsun!” derdi. Ebu Davud, Taharet, 17; Tirmizi, Taharet, 5.
 • Hz. Enes anlatıyor: Resulullah (a.s.) buyurdular ki: Kim abdest alınca onu mükemmel kılar, sonra da üç kere:
أَشْهَدُ أَنْ ﻵ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ ﻵ شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُه 
 • derse, kendisine cennetin sekiz kapısı açılır, dilediğinden içeri girer. Müslim, İman, 10 (46); Salât, 7(13);13 (46).
 • Sa’d b. Ebi Vakkâs (r.a.)’tan rivayet edilmiştir: “Biz, Resulullah (s.a.v.)’in yanında bulunuyorduk. Bize: «Sizden birisi her gün bin sevap kazanmaktan aciz midir?» dedi. Birlikte oturduğu kimselerden biri, ‘Bizden birisi bin sevap nasıl kazanır?’ diye sordu. Resulullah (s.a.v.): «Farz namazlardan sonra
سُبْحَانَ اللَّهِ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَللَّهُ أَكْبَرُ 
 • diyerek yüz defa tesbih ederse ona bin sevap yazılır ve o kimsenin bin günahı silinir.» buyurdu.” Müslim, Zikr, 37 (2698) Not: Bu hadis-i şerifte farz namazlardan sonra 33’er defa yapılan tesbihata işaret vardır. Yüzüncüsü şu sözdür:
لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
 • Ebân b. Osman (r.a.)’ın naklettiğine göre Hz. Oman (r.a.), Resûlullah (s.a.s.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Kim (akşamleyin) üç kez;
بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَىْءٌ فِى الْأَرْضِ وَلاَ فِى السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ 
 • diyerek dua ederse, sabaha kadar apansızın bir bela kendisine isabet etmez. Kim de (sabahleyin) üç kez (aynı şekilde) dua ederse, akşama kadar aniden bir musibetle karşılaşmaz.” Müslim, Zikr, 37 (2698)
 • Not: Bu hadisi nakleden ravi Eban b. Osman (r.a.) felç olmuştu. Ondan bu hadisi duyan bir kişi ona hayretle bakıyordu. Bunun üzerine Eban ona şöyle demişti: ‘Ne bakıyorsun? Hadis sana aktardığım gibidir. Ben Hz. Osman’a (r.a.) yalan söylemedim. Hz. Osman da (r.a.) Resûlullah (s.a.s.)’e yalan söylememiştir. Fakat ben Allah’ın kaderi gerçekleşsin diye o gün bu (hadisi) söyleyememiştim.’ (Ebu Davud, Edeb, 101)
 • Ebû Hureyre (r.a.)’tan gelen bir rivayete göre Allah Rasûlü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Her kim günde yüz defa
سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ 
 • derse deniz köpüğü kadar da olsa günahları silinir.” (Buhârî, Bedü’l-Hak, 11) Not: Başka bir rivayette: “Her kim bunu her akşamladığında ve her sabahladığında (yüz defa) söylerse” şeklinde geçmektedir.
 • Hz. Ömer (r.a.)’tan, dedi ki: Rasûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: «Müezzin “Allahuekber Allahuekber” deyince, sizden birisi “Allahuekber Allahuekber” diye karşılık verse, sonra müezzin “Eşhedü en lâ ilâhe illallah” deyince sizden birisi “Eşhedü en lâ ilâhe illallah” diye karşılık verse, müezzin “Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah” deyince biriniz “Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah” diye karşılık verirse, sonra müezzin “Hayyeale’s-salâh” deyince, o da “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” diye karşılık verirse, müezzin sonra “Hayyealel-felâh” deyince, o da “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” diye karşılık verirse, müezzin “Allahuekber Allahuekber” deyince, o da “Allahuekber Allahuekber” dese, sonra müezzin “Lâ ilâhe illallah” deyince, o da cân-ı gönülden “Lâ ilâhe illallah” diye karşılık verirse Cennete girer.» Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 4 (Hadis no: 876)
 • Ümmü Seleme radiyallâhu anhâ’dan nakledildiğine göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem sabah namazını kılıp selam verdikten sonra şöyle dua ederdi:
اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْمًا نَافِعًا وَرِزْقًا طَيِّبًا وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً 
 • “Allâhumme innî es eluke ‘ilmen nâfi‘an ve rızgan tayyiben ve ‘amelen mutekabbelen.” “Ey Allahım! Senden yararlı ilim, güzel (helal) rızık ve makbul amel dilerim.” İbn Mâce, es-Sünen, II, 85, (Hadis no: 925)
 • Ebû Hüreyre radiyallâhu anh’ten rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’tan beni bağışlamasını diler, ona tövbe ederim.” Buhârî, Daavât 3. Bu hadis-i şerife göre;
أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ 
 • (Estağfirullahe ve etûbu ileyh) “Allah’tan bağışlanma diler, O’na tövbe ederim.” şeklinde istiğfarda bulunmak sünnettir.
 • Muâz İbnu Enes radiyallâhu anh’ten rivayet edildiğine göre Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: “Kim bir şey yer ve;
اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى أَطْعَمَنِى هَذَا الطَّعَامَ وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِحَوْلٍ مِنِّى وَلاَ قُوَّةٍ 
 • (Elhamdu lillahillezi et’ameni, hazatta’ame ve rezeganihi min ğayri havlin minni vela kuvvetin.) (Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamdolsun) derse geçmiş günahları affolunur.” (Ebû Dâvud, Libâs 1)
 • Hz. Aişe radiyallâhu anhâ’dan gelen rivayete göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Sizden biri yemek yediğinde
بِسْمِ اللهِ 
 • (Bismillah) desin. Eğer (yemeğin) başında söylemeyi unutursa, (hatırladığı anda)
بِسْمِ اللهِ فِي أَوَّلِهِ وَآخِرِهِ 
 • (Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi) (Başında ve sonunda Allah’ın izniyle yemeğe başlarım) desin.” Tirmizi, es-Sünen, IV, 288 (Hadis no: 1858)
 • Ebu Hureyre radiyallâhu anh’dan nakledildiğine göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem ashabına şu duayı okumalarını tavsiye buyurmuştur: “Sizden birisi sabahladığında;
اللَّهُمَّ بِكَ أَصْبَحْنَا وَبِكَ أَمْسَيْنَا وَبِكَ نَحْيَا وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ 
 • (Allahumme bike esbehna vebike emseyna vebike nehya vebike nemutu veileykelmesir) (Allah’ım senin iznin ve yardımınla sabahladık ve akşamladık. Yine senin iznin ve yardımınla yaşar ve ölürüz, dönüşümüz de sanadır.) Akşama kavuştuğunda ise;
اللَّهُمَّ بِكَ أَمْسَيْنَا وَبِكَ أَصْبَحْنَا وَبِكَ نَحْيَا وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ النُّشُورُ 
 • (Allahumme bike emseyna vebike esbehna vebike nehya vebike nemutu veileykennuşur) (Allah’ım senin iznin ve yardımınla akşama çıktık ve sabahladık. Yine senin iznin ve yardımınla yaşar ve ölürüz, dönüşümüz de sanadır.) desin.” Tirmizi, es-Sünen, V, 466 ( Hadis no: 3391)
 • Şeddâd b. Evs radiyallâhu anh’ten gelen rivayete göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem: “Sana «Seyyidü’l-istiğfar: Tövbe Duasının Efendisi» olan duayı öğreteyim mi?” diyerek kendisine aşağıdaki duayı okumasını tavsiye etmiştir:
اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ 
 • (Allâhümme ente rabbî, lâ ilâhe illâ ente, halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve va’dike mesteta’tu, eûzü bike min şerri mâ sana’tu, ebûu leke biniğmetike aleyye ve ebûu bizenbî fağfirlî feinnehu lâ yağfiru’z-zünûbe illâ ente.) (Allah’ım sensin benim Rabbim, senden başka gerçek ilah yok. Beni sen yarattın, ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim sözüm ve senin vaadin üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. İşte verdiğin nimetlerle senin huzurundayım, günahlarımla huzurundayım. Beni affet, çünkü günahları ancak sen affedersin.) Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem ona bu duayı öğrettikten sonra şöyle buyurmuştur: “Sizden her kim bunu (kalben tasdik ederek) akşamleyin söyler ve sabaha varmadan ölürse Cennet ehlinden olur. Yine kim bunu sabah söyler ve akşama varmadan ölürse yine o kimse cennet ehlinden olur.” Buhari, el-Câmiu’s-Sahih, VIII, 83 (6306)
 • Câbir b. Abdullah radiyallâhu anh’tan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Kim ezanı işittiği zaman;
اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلاَةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّدًا الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذِي وَعَدْتَهُ 
 • (Allahümme rabbe hazihi’d-da’veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-gâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fazîlete veb’ashü makâmem-Mahmûdeni’l-lezî vaadteh) (Bu tam davetin ve kılınacak namazın sahibi olan Allah’ım! (Efendimiz) Muhammed’e vesîle makamını ve fazileti ikram eyle. O’na vaat ettiğin Makam-ı Mahmud’u ihsan eyle.) diye dua ederse, kıyamet günü ona şefaatim vacip olur.” Buharî, Ezan 8; Müslim, Salat 11, (384))
 • Sa’d b. Ebi Vakkas radiyallahu anh’ten nakledildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Yunus Peygamberin (aleyhisselam) balığın karnında iken yaptığı duası
لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ 
 • (Lâ ilâhe illâ ente, sübhâneke, innî küntü mine’z-zâlimîn) «Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni her türlü eksiklikten tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum.» (Enbiya, 21/87) ayeti idi. Onun bu duasını herhangi bir şey hakkında bir Müslüman yapacak olursa, Allah elbette onun duasını kabul eder.” Tirmizi, es-Sünen, V, 529
 • Ebu Hureyre radiyallahu anh’ın anlattığına göre Hz. Fatıma radiyallahu anhâ elleri un öğütmekten, yük taşımaktan dolayı yıpranmış bir halde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in yanına geldi. Bir hizmetçi istedi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Ashabı Suffe için yiyecek bulamadığından “Bu hizmetçiyi (şu an için) bulamazsın” diyerek ona şöyle buyurdu: “Hizmetçi edinmekten daha hayırlı olanı sana söyleyeyim mi? Yatağına girdiğinde 33 defa Subhânellah diyerek tesbih edersin, 33 defa Elhamdülillah diyerek tahmîd edersin, 34 kez de Allahüekber diyerek tekbir getirirsin. Böylece 100’e tamamlarsın. Bu senin için daha hayırlıdır.” Hz. Fatıma radiyallahu anhâ da Allah ve Resûlü’nün rızasını tercih etti. (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih)
 • Sahabeden Abdullah b. Hubeyb el-Cühenî radiyallahu anh yağmurlu ve karanlık bir gecede Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in arkasında namaz kılmak için Mescid-i Nebî’ye varınca Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ona üç defa “Söyle” buyurdu. O her defasında sükût etti. Nihayet Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Sabah ve akşam Felak ve Nâs suresiyle birlikte İhlâs suresini oku. Bunlar, her türlü kötülükten korunman için sana yeter.” (Tirmizi, es-Sünen, V, 567)
 • Ebû Muhammed Ka’b b. Ucre radiyallahu anh’tan rivayet edilmiştir: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, (bir gün) yanımıza çıkageldi. Ona ‘Ey Allah’ın Resulü! Sana nasıl selâm vereceğimizi öğrendik, fakat sana nasıl salavât getireceğiz?’ diye sorduk. Bunun üzerine Resulullah sallallahu aleyhi vesellem:
اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اَلَّلهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ 
 • (Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdun mecîd. Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdun mecîd.) (‘Allah’ım! İbrâhîm’in ev halkına rahmet ettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ev halkına da rahmet eyle. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin. Allah’ım! İbrâhîm’in ev halkına hayır ve bereket lütfettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ev halkına da hayır ve bereket ihsan eyle. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin.’ diye dua ediniz, buyurdu.”) (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih – IV, 1802) Not: “Resulullah (s.a.s)’e selam verme, tahiyyat duâsında ‘Esselâmü aleyke eyyühe’n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtühü’ (Ey Peygamber! Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.) şeklinde geçmektedir.”
 • Ebu Musa el-Eşarî radiyallahu anh şöyle anlatır: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ile birlikte bir seferde bulunuyorduk. Tepeye çıkınca tekbiri yüksek sesle getirmeye başladık. ‘Seslerinizi azaltın. Çünkü siz duymayan, görmeyen birine seslenmiyorsunuz. Bilakis işiten ve gören Allah’a dua ediyorsunuz.’ buyurdu. Daha sonra yanıma geldi. O sırada ben kendim duyacak şekilde/içimden
لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ 
 • (Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) “Güç ve kuvvet ancak Allah’a mahsustur” diyordum. Bana şöyle buyurdu:
لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ 
 • “Güç ve kuvvet ancak Allah’a mahsustur” de! Zira bu kelimeler cennet hazinelerindendir.” (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih – IX, 144)
 • Enes b. Mâlik radiyallahu anh’ten nakledildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in en çok yapmış olduğu dualardan biri şu idi:
اَللَّهُمَّ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ 
 • (Allâhümme rabbenâ âtinâ fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhirati haseneh ve kınâ azâbe’n-nâr) “Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azâbından koru!” (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih – VIII, 103).
 • Ebu Hureyre radiyallahu anh şöyle dedi: Allah Resulü sallallahu aleyhi vesellem kim günde yüz kere;
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرِ 
 • (Lâ ilâhe illâllahu vahdehu lâ şerîke leh lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr) “Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Onun hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’nadır. O her şeye güç yetirendir.” derse on köle azat etmiş gibi sevap alır. Bununla ona yüz sevap yazılır. Yüz de günahı silinir. Akşamlayıncaya kadar o gün şeytandan korunur. Bundan daha çok söyleyen birinden başka hiç kimse onun aldığı sevaptan daha faziletlisini alamaz.” (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih – IV, 153).
 • Sa’d b. Ebi Vakkâs’ın kızı Âişe’den (radiyallahu anhümâ) nakledildiğine göre; “Sa’d b. Ebi Vakkâs, Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ile birlikte önündeki hurma çekirdekleriyle veya çakıl taşlarıyla tesbih çeken bir kadının yanına geldi. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem kadına: ‘Bundan daha kolayını -veya daha faziletlisini- sana haber vereyim mi?’ diye sordu. Sonra kadına;
سُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا خَلَقَ فِى السَّمَاءِ وَسُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا خَلَقَ فِى الأَرْضِ وَسُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا خَلَقَ بَيْنَ ذَلِكَ وَسُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا هُوَ خَالِقٌ 
 • (Sübhânallâhi adede mâ halaka fi’s-semâi ve Sübhânallâhi adede mâ halaka fi’l-arzi ve Sübhânallâhi adede mâ halaka beyne zâlike ve Sübhânallâhi adede mâ hüve hâlik.) (Anlamı: ‘Ben Allah’ı gökyüzünde yarattıkları sayısınca ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim. Ben Allah’ı yarattıkları sayısınca ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim. Ben Allah’ı yer ile gök arasında yarattıkları sayısınca ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim. Ben Allah’ı bundan sonra yaratacakları sayısınca ulûhiyyetine yakışmayan sıfatlardan tenzih ederim’) dersin buyurdu ve ardından şöyle ekledi: اَللَّهُ أَكْبَرُ «AllahuEkber»i de, اَلْحَمْدُ لِلَّهِ «el-Hamdulillâh»ı da, لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ «Lâ ilâhe illallâh»ı da, لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ «Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh»ı da bu şekilde söylersin.” (Tirmizi, es-Sünen – V, 562)
 • Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Kim bir elbise giyer ve
اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلاَ قُوَّةٍ 
 • (Elhamdülillahillezî kesânî hazâ ve razakanîhi min gayri havlin minnî velâ kuvveh) ‘Bunu bana giydirip, tarafımdan bir güç ve kuvvet olmaksızın beni bununla rızıklandıran Allah’a hamdolsun.’ diye dua ederse geçmiş günahları affedilir.” (Dârimî es-Sünen, II, 378)
 • Ebu Mâlik el-Eşarî’den (radiyallahu anh) nakledilen rivayete göre Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse evine vardığında;
اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ خَيْرَ الْمَوْلِجِ وَخَيْرَ الْمَخْرَجِ بِسْمِ اللَّهِ وَلَجْنَا وَبِسْمِ اللَّهِ خَرَجْنَا وَعَلَى اللَّهِ رَبِّنَا تَوَكَّلْنَا 
 • (Allahümme innî es’elüke hayra’l-mevlici ve hayra’l mahraci. Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi haracnâ ve alâ’llahi Rabbinâ tevekkelnâ) (Anlamı: “Allah’ım senden hayırla giriş ve hayırla evden çıkış dilerim. Allah’ın adıyla eve girer, Allah’ın adıyla da çıkarız. Rabbimiz Allah’a tevekkül ederiz.” diye dua etsin. Sonra da ailesine selam versin.”) (Ebu Davud, es-Sünen, IV, 486)
 • Ebu Üseyd (veya Ebu Humeyd) el-Ensârî’den nakledildiğine göre Resûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Biriniz mescide girdiğinde (öncelikle) Nebî’ye sallallahu aleyhi vesellem selam versin. Sonra şöyle dua etsin:
اَللَّهُمَّ فْتَحْ لِى أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ 
 • (Allahummeftah li ebvabe rahmetik) Allah’ım! Rahmet kapılarını bana aç. (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)
 • Ebu Üseyd (veya Ebu Humeyd) el-Ensârî’den nakledildiğine göre Resûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Biriniz mescidden çıkarken Nebî’ye (sallallahu aleyhi vesellem) selam versin. Sonra şöyle dua etsin:
اَللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ 
 • (Allahumme inni eselüke min fadlik) “Allah’ım! Fazlından (rahmetini) talep ederim.” (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)
 • Hz. Âişe’nin (ra) anlattığına göre Nebî (sav) namazda iken, (teşehhüdde selam vermeden önce) şöyle dua ederdi:
اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَمِنْ عَذَابِ النَّارِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ 
 • (Allahümme innî eûzübike min azâbi’l-kabri ve min azâbi’n-nâri ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâti ve min şerri fitneti’l-mesîhi’d-Deccâl.) “Allahım! Kabir azabından, cehennem azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden, Mesih Deccal fitnesinin şerrinden Sana sığınırım.” (Buharî, el-Câmiu’s-Sahih, I, 211)
 • Ma’kıl b. Yesâr’ın (radiyallahu anh) anlattığına göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurur: “Kim sabahladığında üç kere
أَعُوذُ بِاللَّهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ 
 • (Euzubillahi’ssemî’il-alîm mine’şşeytâni’rracim.) der ve Haşr suresinden üç âyet okursa, Allah onun için yetmiş bin meleği vekil tayin eder. Onlar, akşam oluncaya kadar kendisine rahmet okurlar. Şâyet o gün ölecek olsa şehit olarak ölür. Akşam vaktinde aynı şekilde okuyacak olsa, keza sabaha kadar aynı şeyler söz konusu olur.” NOT: “Haşr suresinden üç ayetle” kastedilen surenin son üç ayetidir (Yani Hüvellâhüllezî ile başlayan ayetler). (et-Tirmizi, es-Sünen, V, 182)
 • Ebû Hüreyre (radiyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Kim malâyânî konuşmaların çok olduğu bir mecliste bulunur ve oradan kalkmadan önce şu duayı okursa bu yerde oturmaktan dolayı hâsıl olan günahından arınmış olur:
سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ. 
 • (Sübhâneke Allâhümme ve bihamdike eşhedü en lâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyke.) Allah’ım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilah olmadığına şehâdet ederim. Senden mağfiret dilerim. Sana tövbe eder ve affımı dilerim.” (Tirmizi, es-Sünen, V, 371)
 • Havle Bintu Hakîm es-Sülemiyye (radiyallahu anhâ) anlatıyor: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz “Kim bir yerde konakladığı zaman şu duayı okursa, oradan ayrılıncaya kadar ona hiçbir şey zarar vermez” buyurmuştur:
أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ 
 • (Eûzü bikelimâtillahi’ttâmmâti min şerri mâ halâka) “Allah’ın eksiksiz, mükemmel kelimeleri ile yarattıklarının şerrinden Allah’a sığınıyorum.” (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, VIII)
 • İbnu Mes’ud (radiyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Bakara suresinin sonundaki iki ayeti geceleyin kim okursa, o iki ayet ona kâfi gelir.” NOT: Bakara Suresi’nin son iki ayeti 285 ve 286. ayetlerdir (Yani Âmenerrasûlü ile başlayan ayetler.) (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih, V, 107)
 • Muâz b. Cebel (radiyallahu anh)’ten rivayet edildiğine göre İki adam Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanında kavga edip sövüştüler. Sonunda birinin öfkelenme belirtileri üzerinde görülmeye başlayınca Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ben bir kelime biliyorum ki bu kimse onu söylerse öfkesi mutlaka geçecektir:”
أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ 
 • (Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim) “Allah’ın rahmetinden kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.” (Buhari, el-Câmiu’s-Sahih, VIII, 19)
 • Hz. Abbas (radiyallahu anh) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resûlü, Allah’tan bir isteğim olduğunda yapabileceğim duayı bana öğret” dedim. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Allah’tan âfiyet iste!” Birkaç gün sonra tekrar yanına gittim. Yine “Ey Allah’ın Resûlü, Allah’tan bir isteğim olduğunda yapabileceğim duayı bana öğret” dedim. Efendimiz (sav) bana şöyle buyurdu: “Allah’tan dünya ve ahiret için afiyet isteyin.” (Tirmizi, es-Sünen, V, 534)
 • Ebu Hureyre (radiyallahu anh)’ten nakledildiğine göre Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Dilde hafif, mizanda ağır iki kelime vardır. Onlar Rahman katında sevimlidir. (Bu kelimeler şunlardır:)
سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ سُبْحَانَ اللهِ الْعَظِيمِ 
 • (Sübhânallâhi ve bi-hamdihi Sübhânallâhi’l-azîm) “Allah’ı hamdiyle birlikte noksanlıklardan tenzih ederim. Yüce Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim.” (Buhârî, Deavât 65, Eyman 19)
 • Abdullah b. Mes’ud (r.a.)’tan rivayet edildiğine göre “Peygamber (s.a.v);
اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى، وَالتُّقَى، وَالْعِفَّةَ، وَالْغِنَى 
 • (Allahumme innî es’eluke’l-hudâ ve’t-tukâ ve’l-ıffete ve’l-gınâ) “Allah’ım! Senden hidayet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim’ diye dua ederdi.” Müslim, Zikir 72 (2721)
 • Dünya ve ahiret saadeti duası
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْلِي وَارْحَمْنِي وَاهْدِنِي وَعَافِنِي وَارْزُقْنِي 
 • (Allâhümmeğfirlî verhamnî vehdinî ve ‘âfinî verzüknî.) “Allah’ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni âfiyette daim eyle ve bana merhamet et.” Müslim, Zikir ve Dua, 35
 • Rızık ve kanaat duası
اَللّٰهُمَّ قَنِّعْنِي بِماَ رَزَقْتَنِي وَباَرِكْ لِي فِيهِ وَاَخْلِفْ عَلَىَّ كُلِّ غائِبَةٍ لِي بخَِيْرٍ 
 • (Allâhümme kanni’nî bimâ razektenî ve bâriklî fîhi ve ahlif ‘aleyye külli ğâibetin-lî bihayr.) “Allah’ım! Bana verdiğin rızık konusunda beni kanaat sahibi yap ve o rızkımı bereketli kıl. Zayi olan her nimetin daha hayırlısını bana ihsan eyle.” Hâkim, De’avât, No:1878
 • İstikamet Duâsı
اَللّٰهُمَّ أَلْهِمْنِي رُشْدِي وَأَعِذْنِي مِنْ شَرِّ نَفْسِي 
 • (Allâhümme elhimnî ruşdî ve e’ıznî min şerri nefsî.) “Allah’ım! Bana doğru olanı ilham et ve beni nefsimin şerrinden koru.” Tirmizî, De’avât, 70
 • Bağışlanma Duâsı
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَخْطَأْتُ وَمَا عَمَدْتُ وَمَاعَلِمْتُ وَمَا جَهِلْتُ 
 • (Allâhümmeğfirlî mâ esrartü ve mâ a’lentü ve mâ ahta’tü ve mâ ‘amettü ve mâ ‘alimtü ve mâ cehiltü) “Allah’ım! Gizli olarak işlediğim günahlarımı, açıktan işlediğim günahlarımı, hatâen işlediğim ve bilerek yaptığım günahlarımı, bildiğim ve bilmediğim bütün günahlarımı bağışla.” Hâkim, De’avât, 1880
 • İstiğna Duâsı
اَللّٰهُمَّ اكْفِنِي بِحَ لَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ 
 • (Allâhümmekfinî bi-halâlike ‘an harâmike ve eğninî bi fadlike ‘ammen sivâke.) “Allah’ım! Helâl olan nimetlerinle yetinmemi, haramlardan müstağni olmamı ihsan eyle, fazlı kereminle beni Sen’den başkasına muhtaç eyleme.” Hâkim, De’avât, No: 1973
 • İstiğfar Duâsı
اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَظُلْمَناَ وَهَزْلَناَ وَجِدَّناَ وَعَمْدَنَا وَكُلُّ ذٰلِكَ عنِدْنَاَ 
 • (Allâhümmeğfir-lenâ zünûbenâ ve zulmenâ ve hezlenâ ve ciddenâ ve ‘amdenâ ve küllü zâlike ‘ındenâ.) “Allah’ım! Günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı bağışla, bunların hepsi bizde mevcuttur.” Hâkim, De’avât, No:1916
 • Mağfiret Duâsı
اَللّٰهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ 
 • (Allâhümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîrâ. Ve lâ yeğfiruz-zünûbe illâ ente feğfirlî meğfiratemmin ‘ındike verhamnî inneke entel-ğafûrur-rahîm.) “Allah’ım! Ben gerçekten nefsime çok zulmettim, günahları ancak Sen bağışlarsın, beni katından bir mağfiret ile bağışla, bana merhamet et, şüphesiz Sen çok bağışlayansın, çok merhametli olansın.” Tirmizî, De’avât, 98
 • İlim Duâsı
اَللّٰهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَارْزُقْنِي عِلْمًا تَنْفَعُنيِ بِهِ 
 • (Allâhümmenfe’nî bimâ ‘allemtenî ve ‘allimnî mâ yenfe’unî verzügnî ‘ilmen tenfe’unî bihî.) “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” Hâkim, De’avât, No: 1879
 • Ahlak-ı Hasene Duâsı Âişe (r.anhâ)’dan; Resûlullah (sav) şöyle söyleyerek, dua ederdi:
اَللّٰهُمَّ اَحْسَنْتَ خَلْقِي فَاَحْسِنْ خُلُقِي 
 • (Allâhumme ahsente halkî fe ahsin hulukî.) “Allah’ım! Yaratılışımı güzel yaptığın gibi, ahlâkımı da güzelleştir.” Ahmed b. Hanbel, I, 403
 • Borç ve Musibetten Sığınma Duâsı
اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الْعَدُوِّ وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ 
 • (Allâhümme! İnnî e’ûzü bike min galebetiddeyni ve galebetil-‘adüvvi ve şemâtetil-a’dâi.) “Allah’ım! Altından kalkamayacağım borçtan, düşmanın galip gelmesinden ve düşmanları sevindirecek bir musibete dûçâr olmaktan Sana sığınırım.” İbn-i Hıbbân, İstiaze, No: 1027
 • Komşu Duâsı
اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَارِ السُّوءِ 
 • (Allâhümme! İnnî e’ûzü bike min câri’ssûi.) “Allah’ım! Kötü komşudan Sana sığınırım.” İbn-i Hıbbân, İstiaze, No: 1033
 • Rıza Duâsı
أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ وَبِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَبِكَ مِنْكَ لَاأُحْصِي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلٰى نَفْسِكَ 
 • (E’ûzü bi-ridâke min sehatıke ve bimü’âfâtike min ’ukûbetike ve bike minke lâ uhsî senâen ‘aleyke ente kemâ esneyte ‘alâ nefsike.) Allah’ım! Gazabından rızana, azabından affına, senden Sana sığınırım. Senin kendi Zatını övdüğün gibi ben Seni övemiyorum. Malik, Dua, No: 497
  ★ ⇒   Her An Okunması Gereken ve Tafsaiye Edilen Kısa Kısa Dualar 

عُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ   بِسْــــــمِ اﷲِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم 

 • Euzu billahi mineş şeytanir racim ⇒ Bismillahirrahmanirrahim ⇒ Rahmetten Kovulmuş Şeytandan Allah Sığınıyorum ⇒ Allah’ın Adi ile başlıyorum


أَعُوذُ بِاللهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنَ الشَّيْطاَنِ الرَّجِيمِ


مِنْ هَمْزِهِ وَنَفْخِهِ وَنَفْثِهِ


بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ


سُبْحَانَ رَبِّيَ العَلِيِّ الأَعْلَى الوَهَّابِ


للَّهُمَّ حْشُرْنَا فِي زُمْرَةِ الصَّالِحِينَ


رَبِّ يَسِّرْ وَ لاَ تُعَسَّرْ رَبِّ تَمِّمْ بِالْخَيْرِ


رَّبِّ زِدْنِي عِلْمًا وَ فَهما وَإيمان و الحقني بالصالحين


 

 • Euzu billahis Semil Alimi mineş şeytanirracim
  • Min hemzihi ve nefkhihi ve nefsihi
  • Rabbi Yessir ve lâ tüğassir Rabbi temmim bil hayr
  • Bismillahi vel Hamdulillahi ves Salatu ves Selamu ala Rasulullahi
  • Subhane Rabbiyyel aliyyil alal Vehheb [1]
  • Allahumme mahşurna fi zumreti-s salihin 

  • • “Rabbi zidni ilmen “Rabbi Zidni Ilmen ve fehmen ve İmanen ve el hikni bis salihin


  • • Rahmetten Kovulmuş Şeytandan Semi ve Alim Allah’a Sığınıyorum
  • • Rabbimiz bize işlerimizde kolaylık ihsan et işlerimizi zor kılma Her işimizi hayır üzere tamamlamak nasib eyle ya Rabbi !
  • • Allaha Hamd ve Rasulullah’a Salat ve Selam Olasun Allah’ın Adi ile başlıyorum
  • • Karşılıksız bolca veren en yüce Rabb’im! Sen noksan sıfatlardan münezzehsin.
  • • Allahım, bizi mahşerde salihler topluluğu ile yargıla
  • • Ya Rabbim, ilmimi artır!” (Tâ-hâ Suresi – 114) anlayışımı ve imanımı arttır beni salihler arasına kat!


 • [1]: El Vehhab (cellle Celaluhu) Manası 
  Karşılıksız bolca veren.
  Vehhâb, Allah’ın çok hîbe eden, çok fazla bağışlayan olduğu anlamına gelir.
  Hak sâhibi olmadıkları halde yarattıklarına çok çok verendir.
  Çok fazla ihsan eden, çeşit çeşit nimetleri daima bağışlayan demektir. Bol bol hediyeler veren.
  Karşılıksız nimetler veren, çok fazla ihsan ede

يَا اَرْ حَمَ الرَّاحِمِينَ “
  Ya ErhamerRahimin Ey Merhametlilerin en Merhametlisi!


يَا غَفَّا رَا لزُّ نُو بِ 
  Ya Ğafferaz – zünubi Ey tüm günahları çokça bağışlayan


يَا مُغْتِقَ الرْرِقَا بِ 
  Ya Mu’ğtigarrigabi Ey boyunları (cehennemden) azad eden!


اَللّٰهُ رَبِّي لاَشَرِيكَ لَهُ
☆ ★ ☆ ★ ☆


 • Allahu Rabbi la şerike lehu 
  Allah (c.c.) benim Rabbimdir O’nun ortağı yoktur (Bir Tektir)


 • Ebu Üseyd (veya Ebu Humeyd) el-Ensârî’den nakledildiğine göre Resûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Biriniz mescide girdiğinde (öncelikle) Nebî’ye sallallahu aleyhi vesellem selam versin. Sonra şöyle dua etsin:

اَللَّهُمَّ فْتَحْ لِى أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ 

 • (Allahummeftah li ebvabe rahmetik) Allah’ım! Rahmet kapılarını bana aç. (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)


 • Ebu Üseyd (veya Ebu Humeyd) el-Ensârî’den nakledildiğine göre Resûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: “Biriniz mescidden çıkarken Nebî’ye (sallallahu aleyhi vesellem) selam versin. Sonra şöyle dua etsin:

اَللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ 

 • (Allahumme inni eselüke min fadlik) “Allah’ım! Fazlından (rahmetini) talep ederim.” (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)


ـ5ـ وعن أنس رَضِيَ اللّهُ عَنْهُ قال: ]كَانَ رسُولُ اللّهِ # إذَا كَرَبَهُ أمْرٌ يَقُولُ: يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أسْتَغِيثُ، وَقال: ألِظُّوا بِيَاذَا الجََلِ وَا“كْرَامِ[. أخرجه الترمذي.ومعنى »ألِظُّوا« الزموا ذلك، وثابروا عليه، وأكثروا من التلفظ به .
Yapılacak Dua 
يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أسْتَغِيثُ
ألِظُّوا بِيَاذَا الجََلِ وَا كْرَامِ

 • 5. (1843)- Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor:
  “Resûlullah (aleyhissa lâtu vesselâm)’ı bir şey üzecek olsa şu duayı okurdu:
  “Yâ Hayyu ya Kayyum, birahmeti ke estağîsu.
  (Ey diri olan, ey Kayyûm olan Rabbim, rahmetin adına yardımını talep ediyorum).”
  ve keza şöyle derdi:
  “Elizzu bi yâze’lcelâli ve’l-İkrâm.” (Yâ ze’lcelâli ve’l-ikrâm)’ı
  devamlı söyleyin! [Tirmizî Daavât 99, (3522).]
  AÇIKLAMA:
  Rivâyetin ikinci kısmı, Resûlullah’ın dua âdâbıyla ilgili bir tavsiyesi ni ihtiva ediyor. Dua yaparken, Allah’a: “Ey celâl ve ikram sâhibi, duamı kabul et!” mânasında bir yakarış olan Yâ ze’lcelâli ve’l-İkram cümlesini çokça, sıkça tekrar etmeyi tavsiye ediyor.Bu tavsiye ile önceki kısım aynı senetle geldiği için Tirmizî hazretler i rivâyette sunmuştur. Kütub-u Sitte Şerhi, Prof.Dr. İbrahim Canan, Cilt 16-17

Related Post

 Seyyid-ul İstiğfar Duası Türkçe ve Arapça  Seyyid-ul İstiğfar Duası Türkçe ve Arapça 

 Seyyid-ul İstiğfar Duası Türkçe ve Arapça  اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَاَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ* اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ